Wietnam czy Tajlandia?

Photo of author

Iza

Tajlandia, kraj, który od lat jest numerem jeden, jeśli chodzi o podróże do Azji oraz Wietnam, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. Oba te kraje mają wiele do zaoferowania, a każda z tych destynacji jest wyjątkowa na swój sposób.

Wietnam czy Tajlandia? Który z tych krajów warto odwiedzić najpierw? Czym się różnią, w czym są podobne i co mogą zaproponować turystom? W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym czynnikom, które mogą wpłynąć na decyzję o tym, który z tych krajów wybrać na miejsce swojej podróży.  

Atrakcje

W Wietnamie i Tajlandii czeka tyle atrakcji, że nawet miesiąc wakacji może okazać się niewystarczający..

W Wietnamie, zaczynając od północy kraju, warto odwiedzić zatokę Ha Long pokrytą prawie dwoma tysiącami wapiennych wysepek. Piękno Ha Long Bay doceniają nie tylko turyści – w 1994 roku zatoka trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na północy warto także odwiedzić prowincję Ninh Binh, która nazywana jest “zatoką Ha Long na lądzie” ze względu na jej niesamowity wapienny krajobraz. Podróżując bardziej na południe warto także zajrzeć do Sa Pa, górskiej miejscowości, która słynie z widowiskowych tarasów ryżowych.

W centralnej części Wietnamu nie można pominąć cesarskiego miasta Hue oraz Hoi An, urokliwego miasteczka, wpisanego na listę UNESCO, w którym stoi pomnik naszego rodaka – Kazimierza Kwiatkowskiego. Na zakończenie, na południu warto odwiedzić Ho Chi Minh, czyli dawny Sajgon oraz wyruszyć w rejs po delcie Mekongu.

Zobacz także: Moja Podróż przez Hai Van Pass.

Tajlandia to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć (chociaż nie tylko). W Kraju Uśmiechu warto odwiedzić jedną z licznych wysp, które popularność zyskały dzięki swoim piaszczystym plażom i turkusowej wodzie. Na wielu z nich panują także doskonałe warunki do nurkowania. Będąc na zachodnim wybrzeżu Tajlandii, warto popłynąć na archipelag Koh Phi Phi, którego plaża Maya Bay zyskała sławę dzięki filmowi „Niebiańska Plaża” z Leonardo DiCaprio.

W Tajlandii warto także odwiedzić jej największe miasto, Bangkok, a tam popłynąć łódką do świątyń Wat Arun i Wat Pho, zajrzeć do China Town i wybrać się na jednodniową wycieczkę do Kanchanaburi lub kompleksu świątynnego w Ajutthaji.

Na północy warto odwiedzić Chiang Mai, urocze miasteczko, które zyskało sporą popularność wśród backpackersów, miasteczko Chiang Rai, w którym znajduje się  imponująca biała świątynia oraz Pai, bardzo urokliwe, choć mniej turystyczne miasteczko blisko granicy z Birmą.

Bezpieczeństwo

Pod względem bezpieczeństwa Wietnam i Tajlandia prezentują się dość podobnie. W obu krajach można czuć się względnie bezpiecznie, choć warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Wietnam słynie z gęstego ruchu drogowego, w którym dominują motocykle i skutery. Podobny obraz można zobaczyć w Tajlandii, chociaż stosunek samochodów do jednośladów jest tam nieco inny. Mimo intensywnego ruchu drogowego, na ulicach obu krajów zazwyczaj można czuć się bezpiecznie.

Przypadki napaści ze strony lokalnych mieszkańców są rzadkie. W rzeczywistości, większe zagrożenie może stanowić zachowanie innych turystów niż miejscowych. Oczywiście, w obu krajach zdarzają się kradzieże, ale są to raczej odosobnione incydenty.

Zobacz także: Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Wietnamie przed Wyjazdem.

Podejście do Turystów

W Tajlandii, która od lat jest popularnym kierunkiem turystycznym, mieszkańcy są przyzwyczajeni do obecności turystów i zazwyczaj podchodzą do nich z większym dystansem, a interakcje są bardziej subtelne. Można poczuć, że mieszkańcy są już znudzeni ciągłym napływem obcokrajowców, co sprawia, że kontakt z nimi może być bardziej powierzchowny. Choć Tajowie są zawsze uprzejmi i profesjonalni, ich reakcje są raczej wyuczone.

W Wietnamie jest trochę inaczej. Tam naprawdę można poczuć się mile widzianym. Ludzie chętnie nawiązują kontakt, a ich reakcje są bardzo spontaniczne. Dzieci podchodzą, żeby przybić piątkę i zapytać o imię, wykazując się przy tym znajomością języka angielskiego, a starsi mieszkańcy zatrzymują się, by porozmawiać i podzielić swoją historią. To właśnie w Wietnamie można poczuć prawdziwą radość z kontaktu, otwartość i serdeczność, która sprawia, że chce się tam wracać.

Powered by GetYourGuide

Transport i Łatwość Podróżowania

Transport w Wietnamie i Tajlandii jest dobrze zorganizowany, a drogi w obu krajach są w dobrym stanie. System kolejowy funkcjonuje sprawnie, choć warto zauważyć, że tabor pociągów często jest dość stary i zużyty. W niektórych przypadkach poziom toalet może być niski, a w wagonach można napotkać robactwo. 

Zaplecze autobusowe jest na dobrym poziomie. Istnieje wiele prywatnych firm, które oferują swoje usługi turystom, a ich standard w niektórych przypadkach jest naprawdę wysoki – eleganckie minibusy wyposażone w klimatyzację, wifi i darmowe napoje. 

W tajskich miastach i w większych ośrodkach działają tuk tuki i songthaew czyli wyposażone w ławki pick-upy, w których miejsce można wynająć za kilka batów. W Wietnamie można natomiast przejechać się rowerową rikszą

W obu krajach przewozy taksówkarskie są dobrze zorganizowane, jednak warto korzystać z aplikacji takich jak Grab, która działa podobnie do Ubera, lub wcześniej ustalać ceny, aby uniknąć ewentualnych nadużyć.

Wynajem pojazdów jest możliwy w obu krajach, choć przepisy dotyczące prawa jazdy są dość restrykcyjne. W Wietnamie turyści nie mogą prowadzić pojazdów, ponieważ kraj nie uznaje ani polskiego, ani międzynarodowego prawa jazdy. W Tajlandii z kolei, aby prowadzić pojazd mechaniczny, w tym skuter, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy lub lokalne prawo jazdy wydane przez władze tajlandzkie. Brak odpowiedniego dokumentu może prowadzić do prób wyłudzenia łapówki w przypadku zatrzymania przez policję.

Komunikacja

Wietnam wciąż rozwija się jako destynacja turystyczna, a znajomość języka angielskiego wśród Wietnamczyków jest wciąż ograniczona w porównaniu z Tajami. Chociaż ogólnie umiejętności językowe są słabsze, sytuacja ta zmienia się wśród młodszego pokolenia, które dostrzega w znajomości angielskiego szansę na lepsze życie.

W Tajlandii komunikacja w języku angielskim jest zdecydowanie łatwiejsza. W większości miejsc, od miast po popularne atrakcje turystyczne, można swobodnie porozumiewać się po angielsku. Nawet na lokalnych targach i w sklepach większość osób zna podstawowe angielskie zwroty, co ułatwia codzienne interakcje.

W miejscach, które są popularne wśród rosyjskich turystów, takich jak Phuket w Tajlandii czy Nha Trang w Wietnamie, również można porozumiewać się po rosyjsku. W tych regionach często spotyka się tabliczki i menu w języku rosyjskim, co jest odpowiedzią na duży napływ rosyjskich turystów.

Ceny

Oba kraje są bardzo tanie dla zagranicznych turystów, chociaż Wietnam jest nieznacznie tańszy, jeśli chodzi o zaplecze hotelowe oraz restauracje. Najtańsze hotele można znaleźć już za kilkanaście złotych za noc, a hotele wyższej klasy kosztują zazwyczaj kilkaset złotych. 

Jedzenie na ulicznych stoiskach można kupić już za kilka złotych. Ceny w restauracjach dla turystów są wyższe, ale w takich miejscach można liczyć na lepsze standardy higieniczne oraz komfort klimatyzowanych pomieszczeń. 

Inaczej wygląda kwestia zakupów w sklepie. W Wietnamie dostępność zagranicznych produktów jest ograniczona, co sprawia, że są one znacznie droższe. 

Powered by GetYourGuide

Dostępność Produktów

Tajlandia jako kraj, który od lat króluje na liście najpopularniejszych kierunków, zdążyła się już dopasować do zagranicznego turysty. Widać to wyraźnie w dostępności produktów – na każdym kroku można znaleźć sklepy sieci 7-Eleven, w których dostępne są takie produkty jak: chleb (głównie tostowy, ale zawsze), nabiał, zachodnie słodycze oraz napoje. 

Gospodarka Wietnamu jest bardziej zamknięta, co przekłada się na ograniczoną różnorodność produktów, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Turysta, który chciałby samodzielnie przygotować europejskie śniadanie, może napotkać trudności w znalezieniu takich artykułów jak masło czy chleb. 

Zobacz także: Kraj Uśmiechu w Liczbach. 59 Statystyk i Ciekawostek na Temat Tajlandii.

Kuchnia

Gdybym miała wymienić tylko jeden powód, dla którego warto odwiedzić oba te kraje, to na pewno byłaby to kuchnia. Potrawy w obu krajach są przygotowywane na świeżo ze świeżych składników i są tak różnorodne i pełne smaku, że ślinka mi leci na samą myśl. 

Wietnamska kuchnia w swojej autentyczniej odsłonie jest bardzo rzadko spotykana w Polsce (to, co nazywamy kuchnią wietnamską w Polsce, wcale nią nie jest), a szkoda, bo Wietnamczycy naprawdę mają się czym pochwalić. 

Kuchnia Wietnamu obfituje w doprawione świeżymi ziołami aromatyczne buliony, takie jak pho i bun cha. Będąc w Wietnamie trzeba także skosztować banh xeo – naleśników z sosem orzechowym, wypełnionych wieprzowiną, kiełkami fasoli i ziołami, a także banh beo – miseczek z kleikiem z mąki ryżowej i tapioki, posypanych  suszonymi krewetkami i chrupiącą skórką wieprzową i podawanych z kwaśno-słodkim sosem. 

Kuchnia wietnamska to również wpływy francuskie w postaci chrupiących bułeczek banh mi, gotowanych ślimaków i żabich udek.

Wietnam to także raj dla amatorów kawy. W wietnamskich kawiarniach można spróbować kawy na słono (ca phe muoi), kawy z jajkiem (ca phe trung), czy kawy kokosowej (ca phe cot dua). 

Tajlandia także ma wiele do zaoferowania kulinarnie, a jej najbardziej znanym daniem jest pad thai. W Tajlandii warto spróbować pad kra pao, czyli ryżu z mieloną wieprzowiną, chili i tajską bazylią, kurczaka w sosie pieprzowym oraz tom yum, pikantnej zupy z krewetkami. Tajlandia to także dom mango sticky rice, czyli deseru na bazie ryżu z kawałkami mango i słonym sosem z mleka kokosowego.

Standardy Sanitarne

Zarówno w Tajlandii, jak i Wietnamie, trzeba uważać na jedzenie na ulicach, bo z przechowywaniem jedzenia w lodówkach bywa różnie. Normalnością jest także mycie talerzy i sztućców w miskach bez dostępu do bieżącej wody.

Tajlandia, która od lat przyciąga turystów, dostosowała wiele standardów do oczekiwań odwiedzających, dlatego też w większości miejsc w Tajlandii poziom toalet jest akceptowalny dla zagranicznego turysty. 

W Wietnamie sytuacja wygląda trochę gorzej i w wielu rodzinnych restauracjach w ogóle nie ma toalet lub zrobione są prowizoryczne wychodki. Znacznie częściej niż w Tajlandii można też spotkać toalety kucane. Ciekawostką w Wietnamie jest też to, że w niektórych miejscach przed wejściem do toalety trzeba zdjąć buty i wejść na boso. 

Internet

W obu krajach nie ma problemu z internetem. Z sieci można korzystać w większości hoteli. Żeby móc korzystać z internetu wszędzie, podczas podróży do obu krajów warto zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM, na przykład TrueMove w Tajlandii lub Vinaphone w Wietnamie.

Koszt takiej karty to kilkadziesiąt złotych i można ją kupić na przykład na lotnisku. Takie karty są dostępne dla turystów na okres od 7 dni. Żeby kupić kartę wystarczy okazać się paszportem.

Ceny Lotów

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Tajlandii ani do Wietnamu. Jednak do Tajlandii, która jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków, łatwiej jest znaleźć korzystne promocje. Warto śledzić oferty na trasach takich jak Kraków – Bangkok obsługiwanych przez linie Air Arabia, czy Berlin – Bangkok, które obsługiwane są przez tanie linie, takie jak Scoot czy Norse Atlantic. W promocji można trafić na bilety już od 1500 zł.

W przypadku Wietnamu znalezienie promocji będzie bardziej wymagające. Ceny lotów do Hanoi i Ho Chi Minh City zazwyczaj oscylują w granicach 2400 – 2700 zł.

Wietnam czy Tajlandia: Podsumowanie

Podsumowując, zarówno Wietnam, jak i Tajlandia, mają do zaoferowania bardzo wiele i zdecydowanie warto je odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Oba kraje zachwycają swoją kuchnią, atrakcjami i serdecznością mieszkańców. 

Jednak według mnie Tajlandia to zdecydowanie lepszy wybór na pierwsze spotkanie z Azją. Jest równie egzotyczna jak Wietnam, ale też daje turyście zdecydowanie większy komfort. Wietnam, choć równie zachwycający, jest mniej turystyczny i może sprawić, że mniej doświadczony podróżnik poczuje się w nim nieco zagubiony. Tajlandia może więc być lepszym punktem wyjścia na przygodę w Azji, choć każda wizyta w jednym z tych krajów zapewni niezapomniane przeżycia.

Okazje